Lazerli Kaynaklamada Maksimum Hassasiyet

Yüksek performanslı tahriklerimiz Balliu MTC için maksimum hassasiyet sağlıyor

Lazerli kaynak ve kesme sistemlerinde, taşıma ve konumlandırma için en yüksek hassasiyetin sağlanması gerekir. Balliu MTC, yüksek hassasiyet konusunda WITTENSTEIN'ın kremayer ve pinyon sistemlerine güveniyor.

Lazerli kaynak makineleri için yüksek hassasiyetli tahrik teknolojisi gerekir

Bileşenlerin hassas ve kaliteli şekilde işlenebilmesini sağladığı için makine yapımında lazerli kaynaklama makineleri oldukça popülerdir. Ancak bu yöntem makine üreticisine en ağır sorumluluğu yükler: İşlenecek parçaların taşıma ve pozisyonlama çalışmalarının milimetrik bir hassasiyetle gerçekleştirilmesi gerekir. Belçikalı Balliu MTC'nin WITTENSTEIN'ın yüksek performanslı tahriklerine güvenmesinin sebebi işte tam olarak budur.

Balliu MTC: Çok zorlu uygulamalara yönelik lazer teknolojisi

Balliu MTC şirketinin ana faaliyet alanı plaka, profil ve parça kesme, kaynaklama ve kaplama çalışmalarında kullanılacak 2 ve 3 boyutlu lazer makineleri tasarım ve imalatıdır. Şirket, yaklaşık 30 yıllık lazer teknolojisi deneyimi sayesinde olağanüstü bir bilgi birikimine ve çok kapsamlı bir uzmanlığa sahiptir. Balliu MTC'nin son derece yenilikçi Ar-Ge ünitesinin geliştirdiği çözümler sayesinde yepyeni verimlilik standartları da hayata geçiyor. Şirket, dünyanın dört bir yanında standart ve özel makinelerden oluşan kapsamlı bir ürün portföyünü kullanıma sunmaktadır. 

Hassas Çalışma: Kremayer ve Pinyon Sistemi ile Portal Pozisyonlama

Balliu MTC, Hindistan'da faaliyet gösteren bir demiryolu üreticisi için demiryolu vagonlarında kullanılacak 25 metre uzunluğundaki yan panelleri tam otomatik olarak üretecek bir lazerli kaynak ve kesme makinesi tasarladı. Bu devasa boyutlara rağmen bileşenlerin milimetrik bir hassasiyetle hareket ettirilmesi gerekiyordu, aksi halde kaynaklama sırasında sorun çıkma ihtimali söz konusuydu. Yan panelleri bir çalışma adımından diğerine taşıyan portalların da yine aynı milimetrik hassasiyetle pozisyonlandırılması gerekiyordu.

Trendleri Belirleyen Pozisyonlama Hassasiyeti

Yüksek Hassasiyetle Portal Pozisyonlama - WITTENSTEIN kremayer ve pinyon sistemleri bu işi kolayca başarıyor. Portalların her iki tarafına birbirini takip eden ve her biri iki metre uzunluğunda olan dört kremayerli bir pinyon tahrik sistemi monte ediliyor. İki taraf arasındaki mesafe yedi metredir. Bu mesafe için pozisyonlama hassasiyeti milimetrenin onda biri kadardır. Bu sayede pencereler, kapılar ve anahtarlar için yüksek hassasiyetle kesimler yapılabiliyor ve yan parçaların da mükemmel bir şekilde kaynaklanması sağlanıyor. Balliu MTC sistemleri sadece hassaslıkta değil verimlilikte de yeni standartlar getiriyor: Hindistan'daki manuel üretimde 20 işçi bir yan panel için üç gün kadar çalışırken Balliu MTC makineleri bu işi neredeyse saniyeler içinde hem de tam otomatik olarak gerçekleştiriyor.

WITTENSTEIN tahrik teknolojisini geliştirmeye devam ediyor

Balliu MTC mühendisleri kremayer ve pinyon sistemleri ile ilgili çok deneyimlidir: Şirket bu tahrik teknolojisine sahip benzer makineleri 10 yılı aşkın süredir Hindistan'a satmaktadır. Bu süre zarfında bazı şeyler değişmiştir: Daha önceleri yarım metre uzunluğunda olan kremayerler artık iki metre uzunluğundadır. Bu da kurulumu çok daha basit hale getirir. Mekanik hassasiyet de kayda değer ölçüde iyileşmiştir: Pinyonlar %50 oranında küçülmüştür. Bu da mekanik tahrik hatalarında kayda değer bir azalma olması ve tahriklerin bütünüyle daha rijit hale gelmesi demektir. Sonuç olarak günümüzün Balliu MTC makineleri de çok daha dinamik ve hassastır.

Birlikte Daha İyi Çözümler

Neredeyse her bir lazer kesim tezgahı, Balliu MTC'nin müşteri ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanmıştır. Bu nedenle şirket WITTENSTEIN ile yakın bir iş ortaklığı içindedir. Ortak çalışmalarla tahrikin  hassasiyeti, dinamiği ve yükü gibi spesifik gereksinimleri belirlenir ve uygun çözümler geliştirilir Yoğun bilgi alışverişi tüm taraflara fayda sağlarken, çok daha kısa sürede çok daha fazla fikir üretilmesine destek olmaktadır.