WITTENSTEIN ‘da Compliance (İlkelere Uyum)

Beş kurumsal değerimizden biri olan sorumluluk, iş faaliyetlerimizin temelini oluşturmaktadır. Tüm hukuk ve şirket kurallarına uymak anlamına gelen “Compliance“ bunun vazgeçilmez bir ana unsurudur. Amacımız, WITTENSTEIN şirket grubundaki tüm çalışanların - yönetimde, üretimde ya da genel müdür ve yönetim kurulu düzeyinde olsun - davranışlarının yasalara, kurallara, gönüllü taahhütlere ve değerlerimize uygun olmasını sağlamaktır. Bütün bunları açıklayıcı örneklerle birlikte Davranış Kodeksi’ mizde belirlemiş bulunmaktayız.
WITTENSTEIN Grubu’ nun Etik Davranış Kodeksi

Sürdürülebilir ve sosyal sorumluluk bilinciyle yapılan işletmecilik, ticari faaliyetlerimizin temelini oluşturmakta ve iyi, uzun vadeli iş ilişkileri için evrensel bir temel sağlamaktadır.
WITTENSTEIN Grubu’ nun Etik Davranış Kodeksi’ nden türetilen Tedarikçi Kodeksi’ miz, WITTENSTEIN' ın kendisinin belirlediği ve tedarikçilerinden de beklediği standartları tanımlamaktadır.
WITTENSTEIN Grubu’ nun Tedarikçi Kodeksi 

“Compliance” standartlarımız Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Uluslararası Çalışma Örgütü' nün (ILO) sözleşmelerine dayanmaktadır.

 

Compliance vakası nasıl bildirilir?

Usulsüz davranışları ortaya çıkarmak ve aydınlatmak bizim için önemlidir. Bu nedenle bir ihbar sistemi kurulmuştur. Böylece çalışanlar, iş ortakları ve üçüncü taraflar, şüpheli davranışları günün her saatinde bildirebilmektedir. Bu sistem, uyumluluk ihlali şüphesi bulunan her türlü olayı bildirmek için kullanılabilir. Örneğin, insan hakları ile ilgili olaylar ve çevresel raporlar sunulabilir, aynı zamanda şüpheli para aklama veya terör finansmanını içeren raporlar da sunulabilir.
 

İhbar Sistemi   

Dikkate alınması rica olunur: 
Olası ihlalleri isimsiz veya isminizi belirterek bildirebilirsiniz. Açık iletişime büyük önem veriyoruz. Bu nedenle adınızı açıklamanız için sizi cesaretlenmek isteriz. Bilgilerinizi gizli tutacağımızdan ve usulsüz davranışları bilginiz ve inancınız dahilinde yapmanız durumunda herhangi bir olumsuzluğa maruz kalmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bir usulsüzlüğü bildirmek için, ihbar sistemi tarafından size verilen talimatları adım adım takip etmeniz yeterlidir. İhbar sisteminde bir posta kutusu oluşturmanız istenecektir. Bu, yalnızca herhangi bir soru olduğunda sizinle iletişim kurabilmemiz için gereklidir. Dilediğiniz zaman ihbarınıza ek bilgiler ekleyebilir ve dilerseniz mail kutusundan (isimsiz olarak) bizimle iletişime geçebilirsiniz. Lütfen bir ihbar oluşturduğunuzda otomatik olarak oluşturulan şifrenizi ve dosya numaranızı not etmeyi unutmayın. 

Raporların sunulması, raporların işlenmesi ve ihbarcıların korunmasına ilişkin ilkeleri burada bulabilirsiniz.