Planet redüktörlerimiz olağanüstü performanslara imza atıyor

Ağır tel kesitlerin şekillendirilmesi ve bükülmesi için kullanılan özel makinelerde çok büyük kuvvetlerin uygulanması gerekir. Bunun için Schmale Maschinenbau GmbH, sistemlerini her zaman WITTENSTEIN servo tahrikler üzerine yapılandırır.

Yeni uygulama alanlarına nüfuz edin

Servo Teknolojisine Güvenen Makine Mühendisliği

Hidrolik konseptlere karşılaştırıldığında elektrikli tahriklerin çok net avantajları vardır: Elektrikli tahrikler daha temiz, daha sessiz, daha verimlidir ve kolay kullanılır. Ayrıca hidrolik sistemin doldurulması, havasının alınması ve temizlenmesi işlemleri ortadan kalkar ve hidrolik yağın imha edilmesi gerekmez. Ancak, servo teknolojilerinin tercih edilmesinin asıl sebebi verimlilik konusunda getirdiği avantajlarıdır: Ürün varyantları ve kontrol edilebilirlik açısından daha esnektir, elektronik programlama sayesinde daha yüksek hassasiyetle çalışır ve kısa devreye alma süreleriyle verimlilikte artış sağlar. Schmale Maschinenbau GmbH şirketinin yıllardır WITTENSTEIN servo teknolojisini tercih etmesine şaşırmamak gerekir.

Schmale mükemmel uyumlu çözümler geliştiriyor

Almanya Altena'da bulunan Schmale Maschinenbau GmbH şirketinin faaliyet alanı tel, boru ve bantlara yönelik şekil verme sistemlerinin teknolojik merkezli planlanmasıdır. Şirket kendisini makine mühendisliği çalışmaları da yürüten bir mühendislik bürosu olarak tanımlamakta ve üretim teknolojilerine yönelik her türlü konu için uygun bir çözüm paketi geliştirmektedir. Sundukları modüler sistem, farklı üretim teknolojilerinin birlikte kullanılmasına ve özel koşullara uyumlu verimli bir üretimin gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Schmale Maschinenbau GmbH, servo teknolojileri sistemlerine entegre etmek ve sürekli geliştirmek konusunda yeniliklere son derece açık bir şirkettir.

Üretim hattının neredeyse tamamında sadece servo teknolojisi kullanılıyor

10 - 20 milimetre kalınlığında bir telin, yapı güvenliği onaylanmış bir bileşen haline gelmesi için bir dizi işlemden geçmesi gerekir. Bobinden sağlanacak tel beslemesi için Schmale, döngüsel bir güçle çalışan ve üç tona kadar olan ağırlıkları taşıyabilen bir makara tasarlamıştır. Sonraki istasyonda, telin altı gözlü bir revolver doğrultucu tarafından yönlendirilmesi işlemi gerçekleştirilir ve bu sayede çaplar değiştiğinde donatım sürelerinin de en aza inmesi sağlanır. Servo elektrik tahrikli makaralı bir besleyici telin hassas şekilde beslenmesini sağlar. Bir adım sonra tel bir indüksiyon sistemine gelir. Burada çubuk, uçlarından 1.000 dereceye kadar ısıtılabilir. Ardından, servo elektrik tahrikli bir lineer transfer sistemi masif şekillendirme için tel kesitlerini sistemdeki ilk pres kademesine taşır. Diğer ürünlerimizle birlikte SP+ ve TP+ ürün ailemizdeki servo tahrikler de yüksek dinamiklik ve hassasiyet özelliklerini garanti eder. Ünitelerdeki yüksek güç yoğunluğu sayesinde makinede az yer kaplayan bir entegrasyon sağlar.

Planet redüktörlerimiz yeni ufuklar açıyor

Son presleme istasyonu, ön istasyon ve tamamlama istasyonu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Süreç devam ederken, çok yüksek şekillendirme kuvvetleri uygulanarak çubuk uçlarında çapı 60 milimetreye kadar çıkan başlıklar oluşturulur. Üç eksenin ve ön dövme kademelerinin her birinde 2.000 kN üretilirken, tamamlayıcı dövme kademesindeki iki eksenin her birinde 3.000 kN üretilir. Hidrolik yoluyla benzer bir basınç oluşturmak için çok daha büyük bir üniteye ihtiyaç duyulurdu. Oysa Schmale, WITTENSTEIN servo aktüatör aracılığıyla sağladığı esnek kuvvet aktarımına güvenmektedir. Böylece çok küçük bir etkin alan ile yüksek tahrik güçleri elde edilebilmektedir.

TP+ 4000 HIGH TORQUE daha fazlasını yapar

Sahip olduğu mutlak güç ve güç yoğunluğu sayesinde, TP+ 4000 HIGH TORQUE planet redüktörler presler için ideal bir tercihtir. 530 milimetre çap ve 540 milimetre uzunluk ile en küçük montaj alanında bile oldukça dinamik bir şekilde 40.000 Nm'ye varan torkları iletebilirsiniz. İkili dövme presinde, ikisi ön dövme ikisi de tamamlayıcı dövme işleminde olmak üzere toplam dört ünitemiz kullanılmaktadır. Bu tork değeri daha önce hidrolik tahriklerin egemenliğinde olan tork aralığına girer. Servo teknolojisinin getirdiği daha düşük işletim maliyetleri, daha yüksek verimlilik, %15'e kadar daha fazla üretkenlik ve daha yüksek enerji verimliliği gibi avantajlardan artık burada da faydalanılabilir. Hatta rejeneratif frekans redresörleri kullanılarak enerji tüketiminden %73 oranında tasarruf bile edilebilir.